Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Szeged Üniversitesi

Başlıca Bilgiler

  • Resmi AdSzeged Üniversitesi
  • Kuruluş1581
  • Öğrenci Sayısı22.693
  • QSWORLD551-560
  • Times1001–1200
  • ŞehirSzeged

Szeged Üniversitesi (The University of Szeged, Szegedi Tudományegyetem)

Szeged Üniversitesi; 1581 yılında Avusturya-Macaristan İmparatorluğu sınırları içerisinde kalan Cluj-Napoca (Kaloşvar) kentinde (Bugünkü Romanya sınırları içinde) Koloszvar adıyla kurulmuştur. 1921 yılında ise bugünkü yerine taşınmıştır. Avrupa’nın en köklü üniversiteleri arasındadır. Szeged Üniversitesi, kentsel yaşam tarzı, renkli festivalleri ve canlılığı ile binlerce genç insanın ilgisini çeken ve Macaristan’ın en güneşli şehri olan adını aldığı Szeged’de bulunmaktadır. 2004 yılından bu yana Avrupa Birliği’nin tam üyesi olan Macaristan, AB fonlarından aldığı destekler ile eğitim alanında büyük ilerlemeler göstermiştir. Macaristan’da eğitim alanında kat edilen bu ilerlemelerin bir kanıtı olarak Szeged Üniversitesi‘nin, dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında seçilmesi gösterilebilir.

Macaristan, Avrupa Yüksek Öğretim Alanı’nın (EHEA) bir üyesi olduğundan, AB akreditasyonuna da sahiptir. Uluslararası QS Dünya Üniversite Sıralamasına göre Szeged Üniversitesi, Macaristan’ın yıllardır en iyi üniversitesi olarak görülmektedir. Macaristan’daki HVG dergisinde yayınlanan sıralamaya göre, Szeged Üniversitesi başkentteki üniversiteler hariç Macaristan’ın en iyi üniversitesi seçilmiştir. Macaristan’ın en büyük kütüphanelerinden birine sahiptir ve üniversite kütüphanesi dünyanın en iyi 50 kütüphanesi arasına girerek Avrupa ülkeleri arasında önemli bir prestij kazanımına imza atmıştır.

Üniversitede, C vitaminini Szeged kırmızıbiberinden çıkararak ayıran Nobel Ödülü sahibi Albert Szent-Györgyi (1937) de dahil olmak üzere seçkin profesörler çalışmıştır.

Stipendium Hungaricum Burs Programı gibi burslar ile dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen öğrencilerin üniversiteye gitmelerine yardımcı olunmaktadır. Bu ve yukarıdaki diğer kriterler göz önünde bulundurulduğunda Szeged Üniversitesi, Macaristan’da yüksek lisans veya doktora yapmayı düşünenlerin iyi eğitim ve itibarlı bir diploma ihtiyacını karşılayabilecek niteliktedir.

Szeged Kenti Hakkında

Macaristan’ın güneybatısında bulunan Szeged şehri, yılda 2000 saate yakın güneş alması dolayısıyla “Günışığı Kenti” olarak da anılmaktadır. 200.000’e yakın nüfusu ile Macaristan’ın üçüncü en büyük kentidir. Budapeşte’ye yaklaşık 171 kilometre mesafede olan bu kent, Csongrad bölgesinin ana kentidir.

Sahip olduğu üniversite ve birçok kampüsle bir üniversite kenti olan Szeged, içinde bulundurduğu tarihi eserler ve gezilecek yerler ile de bir turistik şehirdir. Şehrin içinden Tisza Nehri geçmektedir ve bu yönüyle içinden nehir geçen Avrupa şehirlerinden biridir. 2014 yılında Condé Nast Traveler dergisi tarafından Avrupa’nın en iyi on üniversite şehirleri arasına girmiş ve sekizinci olmuştur. Ancak havalimanı bulunmayan bu şehre, Budapeşte’den trenle veya otobüsle ulaşabilmektedir. Budapeşte’den Szeged’e trenle ulaşım yaklaşık iki buçuk saat, otobüsle ulaşım ise yaklaşık üç buçuk saat sürmektedir. Szeged’de toplu taşıma için, tramvay, troleybüs ve otobüs bulunmaktadır. Toplu taşıma ağı oldukça geniştir.

Diğer Avrupa şehirlerine nazaran yaşam maliyetinin oldukça ucuz olduğu Szeged, Macaristan’da üniversite eğitimi almayı düşünenlerin öncelik verdiği bir şehirdir. Paprika biberi, salamı ve balık çorbası ile ünlü olan Szeged’de her yıl Szeged Festivali yapılmakta ve yüz binlerce ziyaretçi ağırlanmaktadır.

Szeged Üniversitesi Bölümleri

Szeged Üniversitesi (SZTE); 19 Doktora Okulu’nda 700 araştırma alanını kapsayan 12 Fakülte ile bir araştırma üniversitesidir. Üniversitenin öğrenci sayısı; 115 ülkeden gelen 4000’i aşkın uluslararası öğrenci ile beraber 21000’e ulaşmıştır. Szeged Üniversitesi; İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerinde eğitim veren bölümlere sahiptir.

Uluslararası eğitim programları Szeged Üniversitesi’nde otuz yıldır mevcuttur. Fakülteden fakülteye yıllık ücretler değişiklik göstermektedir. Szeged Üniversitesi, aşağıdaki çalışma alanlarında Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora seviyelerinde eğitim sunmaktadır:

Szeged Üniversitesi Bölümleri

Bölümler (İngilizce) Süre (Sömestr) Ücret (Yıl/Euro) Başlangıç
Hazırlık Programları
Tıp Bölüm Hazırlık Programı (Foundation Year for Health Science Programmes) 2 €6.500 Eylül
Müzik Bölüm Hazırlık Programı ( Preparatory Year for Musical Studies) 2 €5.300 Eylül
Lisans Bölümleri
TIP 12 €15.800 Eylül
Diş Hekimliği 10 €15.600 Eylül
Eczacılık (Pharmacy) 10 €10.000 Eylül
Bilgisayar Bilimleri ( Computer Science ) 6 €9.000 Eylül
Müzik ve Performans Sanatları (Performance – Classical Singing ) 6 €5.000 Eylül
İşletme ve Yönetim ( Business Administration and Management ) 7 €5.000 Eylül
İngiliz ve Amerikan Dili (English and American Studies ) 6 €3.000 Eylül
Ziraat Mühendisliği (Agricultural Engineering ) 7 €4.000 Eylül
Nursing (Hemşirelik) 8 €6.600 Eylül
Fizyoterapi (Physiotherapist) 8 €6.600 Eylül
(Biochemical Engineer) 7 €6.400 Eylül
Tourism and Catering 8 €5.000 Eylül
Yüksek Lisans Bölümleri
American Studies (Amerikan Dil Çalışmaları) 4 €3.200 Eylül
Applied Mathematics 4 €5.400 Eylül
Classical Music Instrumental Performance (Klasik Müzik Enstürmanları ve Performans) 4 €5.000 Eylül
Classical Singing (Klasik Müzik) 4 €5.000 Eylül
Comparative Intellectual Property Law -LLM 2 €5.000 Eylül
Educational Sciences 4 €3.800 Eylül
English Studies (İngiliz Dil Çalışmaları) 4 €3.800 Eylül
International Relations (Uluslararası İlişkiler) 4 €3.600 Eylül
Food Science and Technology Engineering 4 €5.300 Eylül
Biology (Biyoloji) 4 €6.000 Eylül
Chemistry (Kimya) 4 €7.200 Eylül
Geography (Coğrafya) 4 €5.400 Eylül
International Economy and Business(Uluslararası Ekonomi ve İşletme) 4 €5.600 Eylül
Computer Science (Bilgisayar Bilimleri) 4 €8.200 Eylül

Szeged Üniversitesi Başvuru ve Kabul Krirterleri

Macaristan’da üniversite eğitimi alabilmek için lise diplomanızı ve  not dökümünüzü ilgili üniversiteye ibraz etmeniz yeterlidir. Szeged Üniversitesi’nde bir bölüme kayıt olabilmek için gerekli kriterler fakülteden fakülteye değişmektedir ancak fakültelerin çoğuna üniversite giriş sınavı gibi bir aşama olmaksızın başvuru yapılabilmektedir. Bazı fakülteler TOEFL ve IELTS puanı istememektedir. Ancak çoğu fakülte için geçerli olan ortak gereklilikler;

  • İngilizce eğitimi (Lisede veya bir üniversitenin hazırlık sınıfında) aldığınızı gösterir belge,
  • TOEFL puanı min.: 87, veya TOEFL ITP puanı min.: 543, veya IELTS Band min.: 6.5, ya da Cambridge Sertifikası (CFC)
  • Lise diploması.

Okumak istediğiniz bölümün İngilizce şartını sağlayamıyorsanız zorunlu olarak Eylül ayından başlamak kaydıyla bir dönem yoğun İngilizce hazırlık programı okumanız gerekir. İngilizce hazırlık okuyabilmek için gereken minimum İngilizce seviyesi; IELTS: 5.5 puan, TOEFL: 53 puandır.

Szeged Üniversitesi Konaklama

Avrupa’nın en fazla üniversite öğrencisi barındıran ülkelerinden biri olan Macaristan’da üniversite okumak, yaşam maliyeti açısından bakıldığında Türkiye’de bir vakıf üniversitesinde okumak ile yaklaşık olarak aynı değerde, hatta daha ucuzdur. Macaristan’da eğitim aldığınız sürece sahip olacağınız oturum kartı ile tüm Avrupa’da sınırsız seyahat etme özgürlüğüne sahip olabilir ve eğitim hayatınızdan arta kalan vakitte diğer Avrupa ülkelerini gezebilir ve arkadaşlar edinebilirsiniz.

Szeged’de oda sayısı 138 ila 600 arasında değişen ve birçoğu üniversitenin merkez kampüsüne yakın olan 10 adet yurt bulunmaktadır. Yurtlarda bir odadaki yatak sayısı bir ila dört arasında değişmektedir. Yurtların aylık ücretleri; 200 € ila 400 € arasında değişmektedir. Yurtlar dışındaki konaklama seçeneklerini düşünenler için Szeged’de kiralık öğrenci evlerinin aylık ücretleri 270 € ila 590 € arasında değişmektedir. ELT, üniversite başvurunuzu yaptıktan sonra uygun konaklama seçeneklerini sizin için kontrol etmekte ve siz en uygun konaklama seçeneği ayarlanması için işlemlerinizi sizin adınıza profesyonel bir şekilde yürütmektedir.

Szeged Üniversitesi Başvuru tarihleri

Macaristan’da master, doktora ya da lisans eğitimi almayı düşünenlerin değerlendirmesi gereken bir seçenek olan Szeged Üniversitesi’nin başvuru tarihleri fakülteye göre farklılık gösterse de eylül ayında başlayan dersler için son başvurular genellikle haziran-temmuz aylarına kadar devam etmektedir. Başvuru ücretleri fakülteye göre 35 € ila 300 € arasında, kayıt kabul için sınav yapan fakültelerin sınavına giriş ücreti ise 50 € ila 250 € arasında değişmektedir.

Yurtdışında eğitim almak isteyenlerin danışmanlığını uzman bir şekilde yapan ELT, başvurudan Macaristan’a gidene kadarki bütün sürecin en profesyonel şekilde organize edilmesini sağlamaktadır. Başvuru ve kayıt sürecinde, ELT tarafından size özel olarak atanan danışmandan istediğiniz zaman yardım alabilir, merak ettiğiniz soruları kendisine sorabilirsiniz.

İletişim

Galeri