Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Macaristanda Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık Eğitimi

Macaristan üniversitelerinde TIP eğitimi almak için lise mezunu olmanız yeterlidir. TIP eğitiminizi Macaristan’da aldıktan sonra uzmanlığınızı da alabilirsiniz. Yüksek Öğretim Kurumu’nun 2015 tarihli kararlarına binaen yurt dışında TIP eğitimi aldıktan sonra Türkiye’de TIP fakültesinden mezun öğrencilerle aynı kanuni haklardan faydalanmak isteyen, yani YÖK denkliği alarak TIP doktorluğu yapmak isteyen öğrenciler, Macaristan’da TIP eğitimlerine başladıkları sene Türkiye’deki AYT sınavına girip ilk 40 bin sıralamasına yerleşmelidirler.

Macaristan’da TIP eğitimine başladığı yıl Türkiye’de üniversite sınavına girip ilk 40 bin içerisinde bir sıralamaya yerleşemeyen öğrenciler, YÖK’ün kabul ettiği 5 farklı ranking (sıralama) kuruluşundan en az birinde ilk 1000 üniversite arasında yer almış bir üniversitede eğitim almalıdırlar. Macaristan Pecs Üniversite bu sıralama kuruluşlarından çoğunda ilk 1000 üniversite arasında yer aldığı için, Türkiye’de ilk 40 bin sıralamasına giremeseniz bile, mezuniyetten sonra YÖK’e denklik başvurusu yapma hakkınız vardır, bu sebeple Pecs Üniversitesi hem kalitesi hem de denklik koşullarına uygun olmasından dolayı öğrencilerimizin TIP, Diş Hekimliği, Eczacılık, Fizyoterapi, Diyetisyenlik ve Ebelik gibi alanlarda en fazla başvuru yaptıkları üniversitelerdendir.

Neden Macaristan’da Tıp Eğitimi Almalısınız?

İstediğiniz bölüme kolay başvuru ve kabul olanağı.

Macaristan Üniversiteleri uzun yıllardır İngilizce TIP eğitimi veren üniversitelerdir ve TIP fakültesine başlamadan önce hem akademik TIP İngilizcesi eğitimi verir hem de sayısal altyapısı TIP bölümünde okumak için yetersiz olan öğrencileri 1. sınıfa hazırlar. Böylece öğrenciler TIP gibi zor bir bölümde okumaya başladıklarında dil seviyesi ve akademik olarak yeterli olurlar.

YÖK denkliği var ve eğitim dili İngilizce

Bir Avrupa Birliği ülkesi olan Macaristanda alacağınız üniversite diplomanız YÖK tarafından tanınıyor ve onaylanıyor. Macaristan’da tıp fakültelerinde eğitim dili İngilizcedir.

Macaristan tıp eğitiminde dünyaca kabul gören bir prestije sahiptir.

Macaristan özellikle ABD, Kanada, İngiltere, İsrail gibi ülkelerden çok sayıda öğrencinin tıp eğitimi için tercih ettikleri ilk seçeneklerden biridir. Bunun en önemli nedeni Macaristan’dan alınan diplomaların bu ülkelerde akredite yani tanınıyor olmasıdır. Avrupa’da birçok ülkede tıp eğitimi almak mümkün, ancak bu kalite ve akreditasyonda tıp eğitimi bulmak pek mümkün olmamakta. Macaristan’da alacağınız tıp diploması ile , ilgili ülkenin dilini öğrendikten sonra dünyanın her yerinde mesleğinizi yapabilir, diploma prestijinizle saygı görürsünüz. Tıp diplomasını aldığınız ülke ve üniversite, mesleki saygınlık ve kabul için çok önemlidir. Macaristan size bu prestij ve saygınlığı en üst düzeyde veren ülkelerden biridir.

Ekonomik eğitim ve yaşam maliyetleri

Tıp eğitimi dünyanın her yerinde diğer bölümlere göre daha masraflı bir eğitimdir. Buna rağmen Macaristan üniversitelerinde, tüm dünyada kabul gören prestijli bir tıp eğitimini oldukça ekonomik bir ücret ödeyerek sahip olabilirsiniz. Macaristan üniversitelerinde tıp ve diş hekimliği bölümlerinin yıllık ücreti ortalama 13000 Euro, eczacılık eğitiminin yıllık ücreti ise ortalama 8000 Euro’dur.

Tıp hazırlık programı ile herkes tıp okumaya hazır hale getirilebiliyor.

Tıp fakültesinde okumak istiyor fakat kendinizi bunun için yeterli görmüyorsanız üzülmeyin. Macaristan üniversitelerinde, tıp fakültesinde okumak için yeterli altyapıya sahip olmayan öğrencilere ilk yıllarında tıp hazırlık programı (Pre-medicine course) verilmektedir. Bu hazırlık döneminde öğrencilere tıp fakültesinde başarıyla okuyabilmeleri için gerekli olan biyoloji, kimya, fizik ve İngilizce dersleri verilmektedir. Bu eğitimi başarıyla tamamlayan öğrenciler tıp fakültelerine kabul edilmekte ve eğitimlerine başlamaktadır. Bu sayede lisede mezun olunan bölüm önemli olmaksızın, dileyen ve kendine güvenen her öğrenciye tıp fakültesinde okuyabilme şansı verilmektedir.

Macatistan’da Tıp eğitimi veren üniversiteler;

  1. Pécsi Tudományegyetem / Peç Üniversitesi (Kuruluş 1367)
  2. Debreceni Egyetem / Debrecen Üniversitesi (Kuruluş 1538)
  3. Szegedi Tudományegyetem / Szeged Üniversitesi (Kuruluş 1581)
  4. Semmelweis Egyetem / Semmelweis Üniversitesi (Kuruluş 1769)