Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

YÖK Denkliği

Macaristan’daki üniversitelerden alınan diplomaların Türkiye’de geçerli olabilmesi için YÖK tarafından onaylanması ve denklik belgesi verilmesi gerekmektedir.

Denklik önemli değil ise;

Türkiye’ye geldikten sonra icra edeceğim meslekle ilgili denklik işlemi benim için önemli değil, Türkiye’de özel sektörde, ya da diplomanızı yurtdışında tanıyan ülkelerde yoluma devam edeceğim diyorsanız sadece lise diplomanızla Macaristan’a başvurabilirsiniz. Örneğin bilgisayar, tasarım, işletme, müzik, sinema vb bölümlerden mezun olanlar, Türkiye’ye geldiklerinde genellikle özel sektörde çalışmakta ve dolayısı ile denklik bu meslek gruplarındaki işverenler için bir önem arz etmemekte, zira özel sektörde denkliğe değil, alınan eğitimin kalitesine, adayın kendisini nasıl geliştirdiğine bakılır. Macaristan’da çok sayıda bölüme sadece lise diplomanızla kaydolabilirsiniz.

Denklik önemli ise;

Türkiye’ye geldikten sonra icra edeceğim meslekle ilgili denklik işlemi benim için önemli, Türkiye’de devlete ya da özel sektöre ait kurumlarda doktor, diş hekimi, eczacı, avukat, hakim, mühendis vb. olacağım, ya da askerlik işlemlerim için bu gerekli diyorsanız.

2016-2017 eğitim-öğretim yılından itibaren;

A) DÜNYADA EN İYİ 1.000 ÜNİVERSİTEDE EĞİTİM ALACAKLAR: Macaristan’da eğitime başladığınız yıl; CWTS Leiden Ranking, Academic Ranking of World Universities (Shanghai), University Ranking by Academic Performance (URAP), QS World University Rankings ve Times Higher Education (THE) World University Ranking tarafından yapılan dünya üniversite sıralamalarında ilk 1.000 üniversite içerisine giren üniversitelerde eğitiminizi almışsanız YÖK’e mezuniyet sonrasında denklik için başvurabilirsiniz. Ancak üniversiteye başlayacağınız yıl, bu listelerde hangi Macar üniversiteleri 1.000’e girecek diye düşünmektense, en doğru çözüm aşağıdaki ön koşulları yerine getirmeniz olacaktır.

B) İLK 1.000 DIŞINDAKİ DİĞER ÜNİVERSİTELERDE EĞİTİM ALACAKLAR: Macaristan’da eğitime başladığınız yıl, ilk 1.000’in dışında bir üniversitede eğitim alacaksanız, YÖK’ün tanıdığı bir üniversitede, eğitim alacağınız bölüme göre denklik ön koşullarını yerine getirmeniz gerekiyor.

 1. TIP Doktorluğu Okuyacaklar için Denklik Ön Koşulu
  – Macaristan’da Tıp Doktorluğu okumak için, 1. sınıfa başlayacağınız yıl, ÖSYM tarafından yapılan YGS ve LYS’ye girmiş ve Tıp Doktorluğu alanındaki sıralamada ilk 40 bin içinde yer almış olmanız gerekiyor.
 2. HUKUK Okuyacaklar için Denklik Ön Koşulu
  – Macaristan’da Hukuk okumak için, 1. sınıfa başlayacağınız yıl, ÖSYM tarafından yapılan YGS ve LYS’ye girmiş ve Hukuk alanındaki sıralamada ilk 150 bin içinde yer almış olmanız gerekiyor. Macaristan’da Hukuk eğitimi sadece Macarca olarak verilmektedir. İlk yıl Macarca hazırlık alarak daha sonra Hukuk eğitimi alabilirsiniz. Türkiye’ye döndükten sonra fark derslerini YÖK’ün belirttiği üniversitelerde alarak diplomanıza denklik alabilirsiniz.
 3. Mimarlık Okuyacaklar için Denklik Ön Koşulu
  – Yurtdışında Mimarlık okumak için, 1. sınıfa başlayacağınız yıl, ÖSYM tarafından yapılan YGS ve LYS’ye girmiş ve Mimarlık alanındaki sıralamada ilk 200 bin içinde yer almış olmanız gerekiyor.
 4. Mühendislik Okuyacaklar için Denklik Ön Koşulu
  – Yurtdışında Mühendislik okumak için, 1. sınıfa başlayacağınız yıl, ÖSYM tarafından yapılan YGS ve LYS’ye girmiş ve Mühendislik alanındaki sıralamada ilk 240 bin içinde yer almış olmanız gerekiyor.
 5. Tıp Doktorluğu, Hukuk, Mimarlık ve Mühendislik Dışındaki DİĞER BÖLÜMLERDE Okuyacaklar için Denklik Ön Koşulu
  -Macaristan’da Tıp Doktorluğu ve Hukuk dışında bir bölümde okumak için, 1. sınıfa başlayacağınız yıl, ÖSYM tarafından yapılan YGS ve LYS’ye girmiş ve Türkiye’deki yükseköğretim kurumları bünyesindeki programlara yerleşen en son öğrencinin almış olduğu puanı almış olmanız gerekiyor. Dolayısı ile puanınız o yıl Türkiye’de herhangi bir bölümde eğitim almanıza olanak tanıyorsa, Macaristan’da okuyabileceksiniz.
 6. ÖSYS Klavuzunda Yer Almayan Alanlarda Okuyacaklar için Denklik Ön Koşulu
  -ÖSYS Kılavuzunda yer almayan alanlarda eğitim alacaksanız, ön lisans programları için herhangi bir puan türünde en az 140, lisans programları için herhangi bir puan türünde en az 180 puan almanız gerekiyor.