Başvuru ve Kabul Koşulları

Macaristan’da üniversite eğitimi almak için lise mezunu olmanız yeterli!

YÖK denkliği sizin için önemli değilse Macaristan üniversitelerinde eğitim alabilmeniz için lise diplomanız yeterli. İster düz lise, ister meslek lisesi ya da imam hatip lisesi mezunu olun fark etmiyor.

Yabancı öğrenciler, ilk olarak Üniversite Hazırlık Programına kabul edilirler. Hazırlık sınıfında öğrencilere İngilizcenin yanı sıra, seçmek istediğiniz bölüm doğrultusunda dersler verilir. Bu dönemi başarıyla tamamlayan öğrenciler, eğitim almak istediği bölüme kabul edilirler.

Hem İngilizcesi hem de bölümü ile ilgili dersleri çok iyi derecede olan öğrenciler, ilgili üniversite tarafından düzenlenen muafiyet sınavına katılabilirler. Muafiyet sınavından geçebilen öğrenciler, hazırlık yılı okumaya gerek kalmaksızın üniversite eğitimine başlayabilirler.

İngilizce bilgisi, hazırlık programına katılacak kadar iyi olmayan öğrenciler, yoğunlaştırılmış İngilizce programı almaları gerekir. Yoğun İngilizce eğitimi içeren bu program sonunda öğrenciler, hazırlık (foundation) eğitimine alınırlar ve bu eğitim sonunda bölümlerine başlayabilirler.

Macaristan’da lisans eğitimi 3 yıl, 3,5 yıl (bazı mühendislik bölümlerinde 4 yıl), Master eğitimi ise 2 yıl sürer. Tıp eğitimi 6 yıl, Diş Hekimliği ve Eczacılık ise 5 yıldır.

Denklik önemli değil ise;

Türkiye’ye geldikten sonra icra edeceğim meslekle ilgili denklik işlemi benim için önemli değil, Türkiye’de özel sektörde, ya da diplomanızı yurtdışında tanıyan ülkelerde yoluma devam edeceğim diyorsanız sadece lise diplomanızla Macaristan’a başvurabilirsiniz. Örneğin bilgisayar, tasarım, işletme, müzik, sinema vb bölümlerden mezun olanlar, Türkiye’ye geldiklerinde genellikle özel sektörde çalışmakta ve dolayısı ile denklik bu meslek gruplarındaki işverenler için bir önem arz etmemekte, zira özel sektörde denkliğe değil, alınan eğitimin kalitesine, adayın kendisini nasıl geliştirdiğine bakılır. Macaristan’da çok sayıda bölüme sadece lise diplomanızla kaydolabilirsiniz.

Denklik önemli ise;

Türkiye’ye geldikten sonra icra edeceğim meslekle ilgili denklik işlemi benim için önemli, Türkiye’de devlete ya da özel sektöre ait kurumlarda doktor, diş hekimi, eczacı, avukat, hakim, mühendis vb. olacağım, ya da askerlik işlemlerim için bu gerekli diyorsanız.

2016-2017 eğitim-öğretim yılından itibaren;

A) DÜNYADA EN İYİ 1.000 ÜNİVERSİTEDE EĞİTİM ALACAKLAR: Macaristan’da eğitime başladığınız yıl; CWTS Leiden Ranking, Academic Ranking of World Universities (Shanghai), University Ranking by Academic Performance (URAP), QS World University Rankings ve Times Higher Education (THE) World University Ranking tarafından yapılan dünya üniversite sıralamalarında ilk 1.000 üniversite içerisine giren üniversitelerde eğitiminizi almışsanız YÖK’e mezuniyet sonrasında denklik için başvurabilirsiniz. Ancak üniversiteye başlayacağınız yıl, bu listelerde hangi Macar üniversiteleri 1.000’e girecek diye düşünmektense, en doğru çözüm aşağıdaki ön koşulları yerine getirmeniz olacaktır.

B) İLK 1.000’ŞINDAKİ DİĞER ÜNİVERSİTELERDE EĞİTİM ALACAKLAR: Macaristan’da eğitime başladığınız yıl, ilk 1.000’in dışında bir üniversitede eğitim alacaksanız, YÖK’ün tanıdığı bir üniversitede, eğitim alacağınız bölüme göre denklik ön koşullarını yerine getirmeniz gerekiyor.

  1. TIP Doktorluğu Okuyacaklar için Denklik Ön Koşulu– Macaristan’da Tıp Doktorluğu okumak için, 1. sınıfa başlayacağınız yıl, ÖSYM tarafından yapılan TYT ve AYT’ye girmiş ve Tıp Doktorluğu alanındaki sıralamada ilk 40 bin içinde yer almış olmanız gerekiyor.
  2. HUKUK Okuyacaklar için Denklik Ön Koşulu– Macaristan’da Hukuk okumak için, 1. sınıfa başlayacağınız yıl, ÖSYM tarafından yapılan TYT ve AYT’ye girmiş ve Hukuk alanındaki sıralamada ilk 150 bin içinde yer almış olmanız gerekiyor. Macaristan’da Hukuk eğitimi sadece Macarca olarak verilmektedir. İlk yıl Macarca hazırlık alarak daha sonra Hukuk eğitimi alabilirsiniz. Türkiye’ye döndükten sonra fark derslerini YÖK’ün belirttiği üniversitelerde alarak diplomanıza denklik alabilirsiniz.
  3. Mimarlık Okuyacaklar için Denklik Ön Koşulu– Yurtdışında Mimarlık okumak için, 1. sınıfa başlayacağınız yıl, ÖSYM tarafından yapılan TYT ve AYT’ye girmiş ve Mimarlık alanındaki sıralamada ilk 200 bin içinde yer almış olmanız gerekiyor.
  4. Mühendislik Okuyacaklar için Denklik Ön Koşulu– Yurtdışında Mühendislik okumak için, 1. sınıfa başlayacağınız yıl, ÖSYM tarafından yapılan TYT ve AYT’ye girmiş ve Mühendislik alanındaki sıralamada ilk 240 bin içinde yer almış olmanız gerekiyor.
  5. Tıp Doktorluğu, Hukuk, Mimarlık ve Mühendislik Dışındaki DİĞER BÖLÜMLERDE Okuyacaklar için Denklik Ön Koşulu-Macaristan’da Tıp Doktorluğu ve Hukuk dışında bir bölümde okumak için, 1. sınıfa başlayacağınız yıl, ÖSYM tarafından yapılan TYT ve AYT’ye girmiş ve Türkiye’deki yükseköğretim kurumları bünyesindeki programlara yerleşen en son öğrencinin almış olduğu puanı almış olmanız gerekiyor. Dolayısı ile puanınız o yıl Türkiye’de herhangi bir bölümde eğitim almanıza olanak tanıyorsa, Macaristan’da okuyabileceksiniz.
  6. ÖSYS Klavuzunda Yer Almayan Alanlarda Okuyacaklar için Denklik Ön Koşulu-ÖSYS Kılavuzunda yer almayan alanlarda eğitim alacaksanız, ön lisans programları için herhangi bir puan türünde en az 140, lisans programları için herhangi bir puan türünde en az 180 puan almanız gerekiyor.