Macaristan’da Eğitim ve Yaşam Maliyetleri

Macaristan üniversiteleri sundukları üst düzey eğitim ve prestijli diplomaya rağmen, özellikle vakıf üniversitelerine kıyasla çok daha ekonomik eğitim olanağı sunmaktadır. Macaristan’da üniversite eğitimi almak vakıf üniversiteleri ve Kıbrıs üniversitelerine gitmenin en mantıklı alternatifidir.

Eğitim giderleri

Macaristan’da sosyal bilimler ya da mühendislik bilimleri üzerine bölümlerde okumak isterseniz yıllık üniversite ücretleri 3500 Euro civarındadır. Tıp, diş hekimliği ve eczacılık bölümlerinde ise yıllık üniversite ücretleri 9500 Euro – 14000 Euro civarındadır. Bu ücretler hem vakıf üniversiteleri hem de diğer birçok yurtdışı eğitim seçenekleriyle kıyaslandığında çok ekonomiktir.

Konaklama giderleri

Bazı üniversiteler yurt seçeneği sunuyor olsa da Macaristan’da eğitim alan öğrencilerin genellikle birinci tercihi ekonomik ve daha konforlu olması nedeniyle ev kiralamaktır. Öğrencilere özel kiralanan 2 ya da 3 kişilik evlerde kişi başı aylık kira gideri ortalama 150-200 Euro civarında olmaktadır.

Yaşam giderleri ve cep harçlığı

Macaristan ekonomik yaşam maliyetleri ile üniversite öğrencileri için oldukça avantajlı bir ülkedir. Yabancı bir öğrencinin aylık yemek, ulaşım, harçlık ve sosyal ihtiyaçları için harcayacağı miktar 350-400 Euro civarındadır.

Türkiye’de eğitim almanın da bir maliyeti olduğunu unutmayın!

Birçok öğrenci ve veli, maliyet hesaplaması yaparken yurtdışı seçeneğindeki tüm giderleri ek gider olarak algılar. oysa Türkiye’de okumakta olan öğrencilerin de bulundukları şehir ve sosyal ortama göre değişen giderleri vardır, ve özellikle büyük şehirlerde okuyan öğrencilerde bu giderler yurtdışı maliyetlerinin bile üzerinde olabilmektedir.