Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Neden Macaristan’da Eğitim Almalısınız?

İdealinizdeki bölümü, Avrupa’da prestijli bir üniversitede, İngilizce olarak, YÖK denkliği güvencesinde ve çok ekonomik maliyetlerle okumak istiyorsanız, Macaristan bütün bu isteklerinizi size bir arada sunuyor. Avrupa tarihinin en önemli kültür ve bilim ülkelerinden olan Macaristan, üniversite eğitimi almak için sadece Avrupa’da değil, tüm dünyada en iyi seçeneklerden biridir.

Macaristan’da istediğiniz bölümde okuyabilir, idealinizdeki kariyere sahip olabilirsiniz.

Farkında mısınız? Aslında esas hedefiniz “bir üniversiteye” girmek değil, idealinizdeki bölüme girip, hedeflediğiniz kariyere ulaşmaktır. Türkiye’de ki üniversite sınavında siz de on binlerce öğrenci gibi, aslında istemediğiniz bir bölümde okumaya mahkum olmak istemiyorsanız, Macaristan mükemmel bir çözüm. Çünkü Macaristan üniversitelerinde eğitim alabilmeniz için TYT ve AYT sınavlarının sonucu önemli değil. Lise diplomanız kayıt için yeterli. İster düz lise, ister meslek lisesi ya da imam hatip lisesi mezunu olun! Macaristan’da eğitim almanız ve İdealinizdeki bölümü okumanız için lise diplomanız yeterli oluyor! YÖK denkliği sizin için önemli ise, TYT ile Türkiye’deki yükseköğretim kurumları bünyesindeki programlara yerleşen en son öğrencinin almış olduğu puanı almış olmanız gerekiyor. Daha doğrusu puanınız o yıl Türkiye’de herhangi bir bölümde eğitim almanıza olanak tanıyorsa, Macaristan’da okuyabileceksiniz. Ayrıntılı bilgi…

Dünyaca tanınmış, prestijli Macaristan üniversitelerinde okuyacaksınız!

Macaristan, Avrupa’nın en önemli eğitim, bilim ve kültür ülkelerinden biridir. Bu özelliği tüm dünyadan binlerce öğrenciyi bu kaliteli eğitim geleneğinden yararlanmak için ülkeye çekmektedir. Macaristan üniversiteleri 14 Nobel ödüllü bilim adamı çıkartmış, günümüzde de halen kullanılmakta olan çok sayıda buluşa ev sahipliği yapmıştır.

Budapeşte Teknik Üniversitesi dünyanın en önemli teknik üniversiteleri arasındadır ve mezunları çok büyük bir rağbet görmektedir. Corvinus Üniversitesi, Financial Times tarafından en iyi MBA okulları arasında gösterilmekte, Semmelweis, Debrecen, Szeged ve Peç üniversiteleri başta tıp olmak üzere birçok farklı alanda yurt dışından binlerce öğrenciye eğitim vermektedir. Macaristan üniversiteleri özellikle ABD, Kanada, İsrail, ve İskandinav ülkelerinden öğrenciler tarafından büyük rağbet görmektedir.

YÖK’ün 2015’te yayınladığı bildiride, Dünya’da en iyi 500 üniversiteyi belirlendiği listelerde Eötvös Lorand Üniversitesi (ELTE) ve Szeged Üniversitesi 2015’ün en iyi 500 üniversitesi arasına girmiştir.

YÖK Macaristan üniversitelerini tanıyor!

YÖK denkliği konusunda endişelenmenize gerek yok. Macaristan üniversiteleri hem kalite ve prestijleri hem de AB ülkesi kapsamında olmaları nedeniyle YÖK tarafından tanınır ve onaylanır. Diplomanızı aldıktan sonra mesleğinizi Türkiye’de ya da diğer ülkelerde yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, denklik konusunda YÖK’ün denklik ön koşullarını yerine getirmeniz. Ayrıntılı bilgi için..

Lisans eğitim süresi birçok bölümde 3 yıl. Üstelik master eğitimine de doğrudan geçiş yapabilirsiniz.

Aynı bölümü Türkiye’de okuyan öğrenciler lisans kredilerini (180 kredi) 4 yılda tamamlarken, Macaristan’da okuyan öğrenciler aynı eğitimi 3 yılda tamamlıyor. Bu size kariyerinize 1 yıl erken başlama avantajı veriyor. Zaman avantajı bunla sınırlı değil. Türkiye’de master yapmak isteyen bir öğrenci ALES ve KPDS gibi engelleri aşmaya çalışarak 1 yıl kaybederken, Macaristan’da eğitim almanız durumunda dilediğiniz, ülke, üniversite ya da bölümde master bölümüne lisans diplomanızla doğrudan kayıt yaptırabilir, hemen eğitime başlayabilirsiniz. Bunun da size 1 yıl kazandırdığını düşünecek olursanız, sizinle aynı dönem üniversiteye başlayan bir arkadaşınıza göre 2 yıl avantaj sağlamanız söz konusu. Diğer öğrenciler bu iki yılda öğrenim görürken, siz iş hayatına atılmış olacaksınız.

Macaristan’da eğitim almak Vakıf üniversitelerine kıyasla hem daha avantajlı hem de çok daha ekonomiktir.

Prestijli bir Avrupa Birliği üniversitesi ile kıyaslandığında Vakıf üniversitelerinin ve Kıbrıs üniversitelerinin büyük bir bölümü birçok başlıkta rekabet dahi edebilecek durumda değildir. Üstelik Macaristan üniversiteleri sundukları üst düzey eğitim ve prestijli diplomaya rağmen, özellikle vakıf üniversitelerine kıyasla çok daha ekonomik eğitim olanağı sunmaktadır. Macaristan’da üniversite eğitimi almak vakıf üniversiteleri ve Kıbrıs üniversitelerine gitmenin en mantıklı alternatifidir.

Mezuniyet sonrasında Avrupa’nın dev kuruluşlarında çalışabilirsiniz!

Bir Avrupa Birliği diplomasına sahip bir öğrenci olarak bunun avantajlarını mezuniyet sonrasında hemen kullanmaya başlayacaksınız. Macaristan bu konuda da çok avantajlı bir seçenek. Macaristan, yüksek sanayi üretimi, mükemmel ihracat potansiyeli ve giderek artan iç talebe sahip bir bölge olan Orta ve Güney-Doğu Avrupanın kalbinde yer alır. Harika bir iş ortamının yanı sıra üstün altyapı ve lojistik imkanlarına sahiptir. Macaristan Avrupa’nın en çok yatırım çeken ülkelerinden biridir. Nokia, Bosch, Philips, IBM, Sanofi, TEVA, Astra-Zeneca gibi yüksek teknoloji sektöründeki dünya devlerinin Avrupa merkezleri de burada bulunmaktadır.

Macaristan Türkiye’ye çok yakın. Konum avantajı ile de Tüm Avrupa ülkelerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Macaristan İstanbul’dan uçakla sadece 2 saat uzaklıkta. Üstelik Macaristan’a sefer yapan havayolu şirketlerinin seferlerinin artıyor olması da önemli bir avantajdır. Macaristan’da eğitim alırken sahip olacağınız Schengen vizesi size bütün Avrupa’da seyahat özgürlüğü verecek, bireysel ve kültürel gelişiminize büyük faydalar sağlayacaktır.

Haftada 24 saat çalışma izni

Macaristan’da öğrenci vizesi ile ikamet edenler yasal olarak haftada 24 saat çalışma iznine sahiptir. Siz de boş zamanlarınızda kariyerine yönelik işlerde, ya da para kazanmaya yönelik işlerde part-time olarak çalışabilir, harçlığınızı çıkarabilirsiniz!