Macaristan Hakkında

Macaristan, Avrupa’nın kalbinde yer alan, tamamen karalarla çevrili bir ülkedir. Orta Avrupa’da yer alan bu ülke her zaman Avrupa kültürlerinin buluşma noktası olmuştur. Başkent Budapeşte iki milyon nüfuslu büyük bir şehirdir ve pek çokları tarafından en güzel Avrupa şehirlerinden biri olarak görülür. Diğer önemli şehirler Debrecen, Peç (Pécs) ve Segedin (Szeged)’dir. Macaristan karasal iklime sahiptir, büyük iklim değişiklikleri ve doğal afetler görülmez.

10 milyonluk nüfusa sahip olan Macaristan’ın zengin kültürü aşikardır; bu kültür Batı ve Doğu Avrupa tarzlarının bir karışımıdır. Macarca ülkenin resmi dilidir, bunun yanısıra okullarda ikinci dil olarak İngilizce ve Almanca da okutulur.

Macaristan, dünyanın her yerinden insanları çeken zengin bir mirasa sahip olmakla iftihar eder. Ülkede Avrupa mimari tarihinin muhtelif tarzlarını görme imkanı sağlayan jeolojik alanlar, fosil kalıntıları, antik Roma harabeleri, Türk kültürünün tarihi eserleri, iyi korunmuş tarihi binalar bulunmaktadır. Bu yerlerden sekiz tanesi UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınmıştır.

Bu zengin kültür ve halk geleneğini sebebiyle Macaristan Avrupa’da yalnızca klasik ve modern Avrupa sanat, müzik ve edebiyat merkezi olmakla kalmamış, aynı zamanda yenilikçi ve deneyci kültürel hareketlerin de meskeni olmuştur.