Macaristan’da Yüksek Lisans / Master

Okuduğunuz lisans bölümü üzerine yurtdışında yüksek eğitim almak mı istiyorsunuz? Ya da lisans alanınızdan farklı bir alanda master eğitimi almak mı istiyorsunuz? Avrupa Birliği’nin eğitim ülkesi Macaristan, dünyaca ünlü üniversiteleriyle sizi yüksek lisans eğitimine davet ediyor.

Bunu neden yapmalısınız?

Farklı olmak, fark edilmek için!

Üniversite eğitimi almak sadece diploma almak demek değildir. Bir düşünün! Mezun olduğunuz gün aynı bölümden mezun olan diğer binlerce aday arasından hangi özelliklerinizle sıyrılıp, farkedilir ve tercih edilir olacaksınız? Bir Avrupa Birliği ülkesinde eğitim almış, master yapmış biri olarak Türkiye’deki rakiplerinizin büyük bölümünden, yabancı dil bilgisi, eğitim kalitesi, çalışma deneyimi, bireysel ve entellektüel gelişim ve özgüven olarak; sahip olduğunuz hak ve donanımlar olarak ciddi biçimde ayrılacak ve tercih edileceksiniz. İşte bu yüzden eğitiminize bir Avrupa Birliği ülkesinde, Macaristan’da devam etmeyi ciddi biçimde düşünmelisiniz.

Bir Avrupa Birliği diplomasına sahip olmanın avantajlarını yaşamak için!

Bu sayede hem Türkiye’de hem de Avrupa ülkelerinde kariyer yapabilecek, çalışma ve ikamet hakkı elde edebileceksiniz. Türkiye’de alacağınız üniversite diploması size Avrupa’da çalışma / staj yapma hakkı vermiyor. Eğitiminize Macaristan’da devam etmeye karar vererek siz de bir Avrupa Birliği öğrencisi ve mezunu olacaksınız ve bunun tüm avantajlarından yararlanabileceksiniz.

Yabancı dil eksiğiniz sizi endişelendirmesin. Hazırlık eğitimi alabilirsiniz.

Bir Avrupa Ülkesine transfer olmak için yabancı dil eksiğinizi engel olarak görüyorsanız, üzülmeyin. Şartlı kabul alarak bir Macaristan üniversitesinin İngilizce hazırlık sınıfından başlayabilir, İngilizce seviyenizi yükselttikten sonra eğitiminize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Dil eğitiminizi alırken hangi üniversite ve bölüme kabul edildiğinizi biliyor olacaksınız.

Bunu yapmak için servete ihtiyacınız yok! Macaristan Avrupa’nın en ekonomik eğitim destinasyonlarından biri!

Macaristan’da master eğitimi, yurtdışındaki diğer seçeneklerle kıyaslandığında çok daha ekonomiktir. Dünyaca tanınmış prestijli üniversiteleri ve çok ekonomik eğitim ve yaşam maliyetleri olan Macaristan, yüksek lisans eğitimi için tüm Avrupa ülkelerinden öğrencilerin tercih ettiği bir lokasyondur.

Başvuru koşulları nelerdir? Ne zaman başvuru yapılır?

Macaristan’da yüksek lisans başvurusu yapmak için ALES sınavına girmenize gerek yoktur. Lisans diplomanız ve not dökümü (transkript) ile başvurunuz yapılabilmektedir. Eğitimlerin YÖK denkliği vardır.

Macaristan üniversitelerine yüksek lisans için başvuru işlemlerine Mayıs ayından itibaren başlayabilirsiniz. Bunu izleyen Eylül ayında eğitiminize başlarsınız.