Macaristan Üniversitelerine Dikey Geçiş, Transfer ve Lisans Tamamlama

Türkiye’de 2 yıllık MYO mezunları, lisans tamamlamak için 3,5 sene harcıyor!

Ülkemizdeki üniversite eğitiminin en büyük sorunlarından birisi, 2 yıllık MYO’larda eğitim alan öğrencilerin, lisans tamamlama ile 4 yıllık üniversite mezunu olmakta karşılaştığı zorluklardır. 2 yıllık üniversitelerden mezun olan öğrencilerin üniversite mezunu sayılmadığı ve derecelerinin lise mezuniyetinden pek de farklı olmadığı ülkemizde her yıl binlerce öğrenci DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile 4 yıllık bir üniversiteye girmeye ve lisans tamamlama ile üniversite mezunu olmaya çalışmaktadır. Maalesef bu öğrencilerin pek çoğu daha DGS sınavı aşamasında başarısız olmakta, diğer bir bölümü ise 4 yıllık üniversiteye geçişte zorunlu olan Dil hazırlık ve İntibak eğitimi aşamasında takılmaktadır. 2 yıllık MYO önlisans diplomasını, 4 yıllık lisans diplomasına yükseltmek ülkemizde ortalama 3,5 – 4 sene ek eğitim gerektirmektedir.

2 yıllık MYO öğrencileri Macaristan üniversitelerinde Türkiye ile aynı sürede lisans derecesi alabiliyor!

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bir MYO öğrencisi DGS sınavından başarılı olsa dahi, sadece belirli üniversitelerde eğitime başlayabilir ve ilk yıl intibak eğitimi adı altında zor bir eğitim alması gerekiyor. Genellikle 1yıl süren bu eğitim, teknik bölümlerde ise 3 döneme kadar uzayabiliyor. Bunun üstüne 2 yıl da lisans tamamlama eğitimini koyduğunuzda karşınıza 3.5-4 yıl gibi bir zaman çıkıyor. Öte yandan, Avrupa Birliği üniversitelerinde lisans eğitimi 3 yılda tamamlanıyor. Üstelik herhangi bir sınava girmek zorunda değilsiniz. Mezun olduğunuz 2 yıllık bölümün içeriğine uygun bir bölüm seçmeniz durumunda ortak derslerinizin kredisini saydırabiliyorsunuz. Ya da toplam süre zaten aynı olduğu için istediğiniz bir bölümü seçip onu okuyabilirsiniz. Bu durumda ise 2 farklı diplomanız olur ve bu size büyük avantaj sağlar.

Bunu neden yapmalısınız?

MYO mezunu olmayı bir avantaja dönüştürmek için!

Ülkemizde MYO mezunu olmanın birçok alanda dezavantajları vardır. Ama MYO eğitiminizin üzerine Avrupa’da alacağınız lisans derecesi ile bir anda her şey değişiyor. İstediğiniz bölümde okuyabilirsiniz. Hem MYO diploması hem de bir AB lisans diploması sahibi olan biri olarak Türkiye’de lisans derecesi olan pek çok adaydan bile avantajlı hale gelebilirsiniz. Üstelik Türkiye’de dikey geçiş için harcayacağınız süreyle aynı sürede.

Bir Avrupa Birliği diplomasına sahip olmanın avantajlarını yaşamak için!

Bu sayede hem Türkiye’de hem de Avrupa ülkelerinde kariyer yapabilecek, çalışma ve ikamet hakkı elde edebileceksiniz. Türkiye’de alacağınız üniversite diploması size Avrupa’da çalışma / staj yapma hakkı vermiyor. Eğitiminize Macaristan’da devam etmeye karar vererek siz de bir Avrupa Birliği öğrencisi ve mezunu olacaksınız ve bunun tüm avantajlarından yararlanabileceksiniz.

Çok daha nitelikli ve donanımlı bir mezun olacaksınız.

Üniversite eğitimi almak sadece diploma almak demek değildir. Bir düşünün! Mezun olduğunuz gün aynı bölümden mezun olan diğer binlerce aday arasından hangi özelliklerinizle sıyrılıp, fark edilir ve tercih edilir olacaksınız? Bir Avrupa Birliği ülkesinde eğitim almış biri olarak Türkiye’deki rakiplerinizin büyük bölümünden, yabancı dil bilgisi, eğitim kalitesi, çalışma deneyimi, bireysel ve entelektüel gelişim ve özgüven olarak; sahip olduğunuz hak ve donanımlar olarak ciddi biçimde ayrılacak ve tercih edileceksiniz. İşte bu yüzden eğitiminize bir Avrupa Birliği ülkesinde, Macaristan’da devam etmeyi ciddi biçimde düşünmelisiniz.

İstemediğiniz bir üniversite ya da bölümde okuma eziyetine son vermek için!

Türkiye’deki sınav ve değerlendirme sistemi nedeniyle çok az sayıda öğrenci istediğini üniversitede ve idealindeki bölümde okuyabilmektedir. Öğrencilerin büyük bölümü ise tercih etmedikleri şehir ve üniversitelerde, aslında istemedikleri bölümleri okumak zorunda kalmaktadır. Siz de bu öğrencilerden biriyseniz, Macaristan üniversitelerine yatay geçiş yaparak prestijli bir Avrupa Birliği ülkesinde, dünyaca tanınan bir üniversitede, hayallerinizdeki meslek için eğitim alabilirsiniz. Bunun için hiçbir zaman geç değil. Yatay geçiş sadece okumakta olduğunuz bölüm için değil, tercih edeceğiniz tüm bölümler için mümkün. Üstelik YÖK onayı alarak!

Bunu yapmak için servete ihtiyacınız yok. Macaristan Avrupa’nın en ekonomik eğitim destinasyonlarından biri!

Macaristan’da eğitim almak için bir yılda harcayacağınız toplam ücret, Vakıf üniversiteleriyle kıyasla %40 daha azdır. Büyük şehirlerdeki devlet üniversiteleriyle bile kıyaslandığında toplam maliyetinizin çok da artmadığını görürsünüz ki aradaki fark bu kararın size gelecekte kazandıracağı avantajlar düşünüldüğünde mümkünse kesinlikle harcanması gereken bir bedeldir.

Başvuru koşulları nelerdir? Ne zaman başvuru yapılır?

Dikey geçiş / transfer başvurunuzu MYO’dan mezun olur olmaz yapabilirsiniz. İsterseniz MYO’da okuduğunuz alanla ilgili, isterseniz tamamen farklı bir alanda lisans eğitimine başvurabilirsiniz.

Macaristan üniversitelerine geçiş için işlemlere Mayıs ayından itibaren başlayabilirsiniz. Bunu izleyen Eylül ayında eğitiminize başlarsınız.