Macaristan Üniversitelerine Yatay Geçiş ve Transfer Olanakları

Sıradan bir üniversite diplomasına sahip olmanın size gelecekte bir ayrıcalık sağlamayacağını düşünüyorsanız, eğitiminize prestijli bir Avrupa Birliği üniversitesinde devam edebilirsiniz. Eğitim kalitesi ve prestiji tüm dünyada rağbet gören Macaristan üniversitelerine yatay geçiş yapabilir, okuduğunuz bölüme bu üniversitelerde devam edebilirsiniz. Üstelik bu hiç de zor ve pahalı değil.

Bunu neden yapmalısınız?

Bir Avrupa Birliği diplomasına sahip olmanın avantajlarını yaşamak için!

Bu sayede hem Türkiye’de hem de Avrupa ülkelerinde kariyer yapabilecek, çalışma ve ikamet hakkı elde edebileceksiniz. Türkiye’de alacağınız üniversite diploması size Avrupada çalışma / staj yapma hakkı vermiyor. Eğitiminize Macaristan’da devam etmeye karar vererek siz de bir Avrupa Birliği öğrencisi ve mezunu olacaksınız ve bunun tüm avantajlarından yararlanabileceksiniz.

Çok daha nitelikli ve donanımlı bir mezun olacaksınız.

Üniversite eğitimi almak sadece diploma almak demek değildir. Bir düşünün! Mezun olduğunuz gün aynı bölümden mezun olan diğer binlerce aday arasından hangi özelliklerinizle sıyrılıp, farkedilir ve tercih edilir olacaksınız? Bir Avrupa Birliği ülkesinde eğitim almış biri olarak Türkiye’deki rakiplerinizin büyük bölümünden, yabancı dil bilgisi, eğitim kalitesi, çalışma deneyimi, bireysel ve entellektüel gelişim ve özgüven olarak; sahip olduğunuz hak ve donanımlar olarak ciddi biçimde ayrılacak ve tercih edileceksiniz. İşte bu yüzden eğitiminize bir Avrupa Birliği ülkesinde, Macaristan’da devam etmeyi ciddi biçimde düşünmelisiniz.

İstemediğiniz bir üniversite ya da bölümde okuma eziyetine son vermek için!

Türkiye’deki sınav ve değerlendirme sistemi nedeniyle çok az sayıda öğrenci istediğini üniversitede ve idealindeki bölümde okuyabilmektedir. Öğrencilerin büyük bölümü ise tercih etmedikleri şehir ve üniversitelerde, aslında istemedikleri bölümleri okumak zorunda kalmaktadır. Siz de bu öğrencilerden biriyseniz, Macaristan üniversitelerine yatay geçiş yaparak prestijli bir Avrupa Birliği ülkesinde, dünyaca tanınan bir üniversitede, hayallerinizdeki meslek için eğitim alabilirsiniz. Bunun için hiçbir zaman geç değil. Yatay geçiş sadece okumakta olduğunuz bölüm için değil, tercih edeceğiniz tüm bölümler için mümkün. Üstelik YÖK onayı alarak!

Yabancı dil eksiğiniz sizi endişelendirmesin. Hazırlık eğitimi alabilirsiniz.

Bir Avrupa Ülkesine transfer olmak için yabancı dil eksiğinizi engel olarak görüyorsanız, üzülmeyin. Şartlı kabul alarak bir Macaristan üniversitesinin İngilizce hazırlık sınıfından başlayabilir, İngilizce seviyenizi yükselttikten sonra eğitiminize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Dil eğitiminizi alırken hangi üniversite ve bölüme kabul edildiğinizi biliyor olacaksınız.

Bunu yapmak için servete ihtiyacınız yok. Macaristan Avrupanın en ekonomik eğitim destinasyonlarından biri!

Macaristanda eğitim almak için bir yılda harcayacağınız toplam ücret, Vakıf üniversiteleriyle kıyasla %40 daha azdır. Büyük şehirlerdeki devlet üniversiteleriyle bile kıyaslandığında toplam maliyetinizin çok da artmadığını görürsünüz ki aradaki fark bu kararın size gelecekte kazandıracağı avantajlar düşünüldüğünde mümkünse kesinlikle harcanması gereken bir bedeldir.

Başvuru koşulları nelerdir? Ne zaman başvuru yapılır?

Yatay geçiş başvuruları hazırlık, 1 ve 2. sınıf öğrencileri için çok uygundur çünkü bu sınıflardaki öğrencilerin transfer aşamasında kayıpları çok az olur. Birçok bölüme 3. sınıftan da başvuru yapılabilmektedir. Son sınıf öğrencilerine ise yatay geçiş önerilmez. Bu öğrencilerin master başvurusu yapmaları daha uygundur.

Macaristan üniversitelerine yatay geçiş için işlemlere Mayıs ayından itibaren başlayabilirsiniz. Bunu izleyen Eylül ayında eğitiminize başlarsınız.

Ne kadar dersimin (Kredimin) sayılacağını önceden öğrenebilir miyim?

Öncelikle üniversiteler arası yatay geçişlerde, Türkiye’de dahi kredi kaybı olması doğaldır. Üniversitelerin akademik içerikleri ve kredi ağırlıkları farklı olabilir. Eğer okuduğunuz bölüm ile aynı bölüme geçiş yapıyorsanız fazla bir kaybınız olmayacaktır. Farklı bölümlere geçişte ise kredi kaybı oranı artar.

Çoğu ülkede mevcut standart uygulamaya göre üniversiteye kabul edildikten sonra, sahip olduğunuz transkript’i üniversiteye sunarak, aldığınız kredilerin sayılmasını talep edersiniz. Bu talebiniz ve aldığınız eğitim incelenir ve size hangi derslerden muaf olduğunuzu bildirilerek eğitime başlamanız sağlanır. Ülkeler arası yatay geçişlerde kredilerinizin bir kısmının kabul edilmeyebileceği gerçeğine hazır olmalısınız. Çok büyük kayıplarınız olmamakla birlikte bu çok doğaldır. Bu yüzden yatay geçişlerin birinci ve ikinci sınıflarda yapılması çok avantajlıdır.